Siatki prostokątne

siatka 1 Siatka O-O. W warstwie górnej i dolnej oczka prostokątne, skratowanie leżące na ścianach prostopadłościanu tworzącego komórkę podstawową, prostopadłe do płaszczyzny przekrycia oraz lewo lub prawo skośne.

siatka 2 Siatka O-O. Siatka podobna do powyższej o innym rodzaju skratowania ścian prostopadłościanu, każda ze ścian oprócz elementów prostopadłych do powierzchni siatki ma dwa elementy prawo i lewo skośne.

siatka 3 Siatka D-O. Elementy górnej warstwy utworzone poprzez połączenie prętów ortogonalnych i diagonalnych, każde oczko siatki to prostokąt i równoległobok. Elementy warstwy dolnej tworzą oczka prostokątne. Skratowanie leży na ścianach prostopadłościanu komórki podstawowej i składa się z elementów prostopadłych do powierzchni przekrycia oraz prawo i lewo skośnych na każdej ze ścian. & \mbox{} \vspace{5cm}

siatka 4

Siatka O-O. Elementy górnej i dolnej warstwy tworzą siatkę ortogonalną o oczkach prostokątnych. Warstwa dolna jest przesunięta względem górnej o połowe długości elementu, ma mniej elementów niż warstwa górna. Skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 5 siatka O-O. Siatka podobna do powyższej. Elementy górnej i dolnej warstwy tworzą siatkę ortogonalną o oczkach prostokątnych z dodatkowymi pojedyńczymi elementami na przekątnych, w warstwie górnej prawoskośnymi, w dolnej lewoskośnymi. Warstwa dolna jest przesunięta względem górnej o połowe długości elementu, ma mniejszy wymiar niż warstwa górna. Skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 6

siatka O-O. Siatka zbudowana na podstawie siatki nr 4. Elementy górnej i dolnej warstwy tworzą siatkę ortogonalną o oczkach prostokątnych z dwoma elementami na przekątnych każdego oczka. Warstwa dolna jest przesunięta względem górnej o połowę długości elementu, ma mniejszy wymiar niż warstwa górna. Skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 7

siatka O-D. Siatka rozrzedzona o zmniejszonej liczbie elementów w warstwie dolnej i skratowaniu, zakończona wieńcem elementów kończących. Górna warstwa elementy ortogonalne, dolna diagonalne, skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 8

siatka O-O/. Siatka rozrzedzona w stosunku do siatki podstawowej O-O, ma mniejszą liczbę krzyżulców oraz węzłów w warstwie dolnej, zakończona wieńcem elementów brzegowych. Warstwa dolna i górna to elementy ortogonalna (dolne dwukrotnie dłuższe), skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 9

siatka D-D/2. Siatka podstawowa o diagonalnym układzie prętów warstwy górnej i dolnej, skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 10

siatka D-D/2. Siatka o diagonalnej orientacji prętów warstwy górnej i dolnej, o zmniejszonej liczbie krzyżulców i prętów w warstwie dolnej, skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

siatka 11

siatka O-O/3. Siatka jest rozrzedzona w stosunku do siatki podstawowej O-O oraz siatki O-O/2. Elementy dolnej i górnej warstwy są diagonalne, skratowanie tworzy ostrosłupy o podstawie prostokątnej w warstwie górnej, a wierzchołku w warstwie dolnej.

e-mail dr inż. Zbigniew Kacprzyk, mgr inż. Beata Pawłowska